Przejdź do treści
Hale - budownictwo przemysłowe
Budownictwo przemysłowe dzieli się na wiele grup takich jak: stocznie, porty, fabryki, rafinerie.
W tym dziale skupimy się na dosyć dużej grupie budownictwa przemysłowego - halach przemysłowych. Jednak już na samym początku należy zastrzec, że nie wszystkie hale są budowlami przemysłowymi, pozostałe zastosowania hal oczywiście nie zostaną pominięte.
Zaczynając od początku, kto jest inwestorem, który buduje halę? Oczywiście 99,9% to są koncerny, duże i małe firmy (nawet firmy rodzinne) czy duże gospodarstwa rolne. Osoby prywatne bardzo rzadko decydują się na własną halę. Ze względów finansowych stawiają one proste zadaszone wiaty, czy lekkie hale o prostej konstrukcji metalowej (stal).

I. Typy hal ze względu na zastosowanie

1. Hale przemysłowe
a. Produkcyjne – produkcja bezpośrednia lub montaż
b. Magazynowe – przechowywanie materiałów oraz gotowych produktów
c. Rolnicze – stajnie, mleczarnie

2. Hale obsługowe
a. Hangary
b. Stacje obsługi pojazdów
c. Zajezdnie kolejowe lub tramwajowe

3. Hale użyteczności publicznej
a. Handlowe
b. Wystawowe
c. Widowiskowo-sportowe
d. Komunikacji publicznej – dworce kolejowe, autobusowe lub mieszane
e. Budynki portów lotniczych

II. Typy hal ze względu na układ konstrukcji
Na kształt i wielkość hali wpływają wymagania eksploatacyjne obiektu, jakie jak: wysokość urządzeń produkcyjnych, wysokość transportowanych elementów, gabaryty suwnic, rozmieszczenie elementów ciągu produkcyjnego itp.). O układzie geometrycznym hali decyduje również rozmieszczenie instalacji, ciągów transportowych. Jednym z najważniejszych kryteriów jest też planowany budżet na budowę hali, tutaj wszystko zależy od potrzeb inwestora. Dla przykładu potrzebuje on 1000 m2 zadaszonej powierzchni, planowany rzut poziomy hali to prostokąt o wymiarach 50 x 20 m. W tym przypadku można rozważyć budowę hali jednonawowej, której dach wsparty jest ok dźwigary L = 20,00 m lub podzielić halę na 50 x 10 m x 2. W tym przypadku przekrój dźwigara będzie mniejszy, a co za tym idzie koszty jego produkcji i ewentualnego transportu mniejsze.

1. Hale jednonawowe
a. dwuspadowa geometria dachu - jest najczęściej spotykanym kształtem budowli przemysłwych w Europie i Ameryce Północnej. Głownym powodem wybierania dachu dwuspadowego jest klimat. Obiążenia śniegiem mają zdecydowany wpływ na wymiarowanie elementów nośnych, spadki wpływają pozytywnie na zmniejszenie przekrojów dźwigarów, słupów oraz elementów dachu (np. pokrycia). W tym przypadku wpływ obciążeń wiatrowych również nie powinien uciec uwadze - parcie i ssanie.

b. jednospadowa

c. łukowa geometria dachu


2. Hale wielonawowe
Istnieją różnorodne konstelacje ram wielonawowych, wszystko jest zależne od potrzeb inwestora. Oto kilka
przykładów:


III. Typy hal ze względu na materiał budowlany
1. Hale stalowe
Ich głównym materiałem konstukcyjnym jest stal. Słupy, dźwigary, stężenia czy też konstrukcja dachu wykonane są z tego materiału. Wyjątek stanowi posadowienie, stopy i ławy fundamentowe wykonywane są z betonu zbrojonego lub niezbrojonego, w tym przypadku decydującymi o wyborze czynnikami są podłoże i obciążenia przekazywane z konstrukcji nośnej hali.
 
2. Hale drewniane
Konstrukcja nośna wykonana jest z drewna konstrukcyjnego, natomiast do połączeń elementów konstrukcji najczęściej używane są łączniki stalowe. Śruby, bolce oraz blachy stalowe, ze względu na ich właściwości doskonale nadają się do połączeń w węzłach oraz  konstrukcji stężeń. W tym przypadku, podobnie jak w halach stalowych, posadowienie wykonywane jest z betonu lub betonu zbrojonego.
 
3. Hale żelbetowe (betonowe)
Budowle te wykonywane są najczęściej z betonu zbrojonego lub sprężonego. Technologia budowy może przebiegać według trzech najczęściej spotykanych scenariuszy:

- wykonywanie konstrukcji na miejscu – układanie zbrojenia, szalowanie i zalewanie betonem,
- montaż konstrukcji prefabrykowanych – wszystkie elementy nośne, a także fasady transportowane są na budowę jako gotowe elementy. Na placu budowy zostają one ulożone na miejsce niczym klocki lego,
- forma mieszana – najczęściej posadowienie, stropy lub mniej skomplikowane elementy nośne wykonywane są na miejscu bodowy. Pozostałe elementy konstrukcji takie jak: dźwigary, słupy dostarczane są w formie gotowej.
Tło strony projektybudownictwo.com
Jeżeli potrzebujesz konsultacji, obliczeń lub masz pytanie zapraszam.
Kilka informacji o właścicielu - projektybudownictwo.com
E-mail: info@projektybudownictwo.com
Wróć do spisu treści